Издвајамо...АктуелностиНовости
Одржан III састанак високих представника земаља чланица Протокола о води и здрављу
Updated 28.11.2013.

Делегација Србије коју је предводио амбасадор Србије у Норвешкој, учествовала је на Трећем састанку високих представника земаља чланица Протокола о води и здрављу, у Ослу. У саставу делегације били су и национални координатори: представник Министарства здравља, мр сц. мед. Драгана Јовановић из Института за јавно здравље Србије и представник Министарства природних ресурса, рударства и просторног планирања, Биљана Филиповић.

vodeДомаћин састанка била је Влада Норвешке, а састанку су присуствовали министри и делeгaције из 53 земље Европског региона. Економска Комисија УН за Европу и Светска здравствена организација спроводе процес, у сарадњи са националним координаторима европских земаља, надлежних за области здравља, животне средине, природних ресурса, пољопривреде и водопривреде и уз подршку међународних организација, НВО сектора, као и организација цивилног друштва.

Република Србија ратификовала је Протокол у априлу 2013. године и тако постала 26. земља која је прихватла основне циљеве који се односе на подједнак одaзив и приступ адекватном водоснабдевању и санитацији.

Лидер у процесу је Министарство здравља, а партнеска сарадња одвија се са осталим надлежним министарствима која такође третирају проблематику вода.

Министарство природних ресурса спроводиће Протокол у односу на циљеве и активности које се тичу подземних пијаћих, минералних и термоминералних вода и у односу на надлежности поверене Законом о геолошким истраживањима.

Амбасадор Србије, Њ. Е. Милан Симурдић поздравио је присутне министре и делегације, високе представнике УН и СЗО истакавши допринос Србије у процесу ратификације, као и промоције на локалном нивоу која се спроводила на иницијативу и у организацији Министарства природних ресурса.

Подсетио је на обавезе и посвећеност спровођењу циљева Протокола као и будуће активности, уз неопходну партнерску сарадњу и даљу подршку Директора UNECE и Секретаријата СЗО.

Србија је на овом састанку прихватила улогу једног од водећих партнера у процесу, поред Немачке и европске НВО WECF (Women in Europe for Common Future), за програмску активност која се односи на унапређење водоснабдевања у руралним областима. Оваква улога значиће позитиван помак за Србију, у смислу боље доступности европским фондовима, за реализацију пројеката прекограничне сарадње са земљама у окружењу.

На маргинама састанака, договорена је будућа сарадња са представницима Владе Норвешке и норвешког Института за јавно здравље.