Пројекти Заједничке акције у оквиру трећег Програма активности ЕУ у области здравства
Updated 06.02.2020.

Институт за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут” је номинован од стране Министарства здравља Републике Србије за спровођење пројеката Заједничке акције, које финансира Европска Комисија, а у оквиру трећег Програма активности Европске Уније у области здравства. Здравствени Програм ЕУ је програм финансирања креиран за спровођење здравствене стратегије EУ. У Србији се пројектне активности спроводе у 10 области кроз следеће пројекте:

CHRODIS+ – Спровођење добрих пракси за хроничне болести (2017-2020)

Основни циљ ове Заједничке Акције је смањење оптерећења хроничним болестима, уз обезбеђивање одрживости и одговора здравствених система. У конкретном смислу, циљ ове Заједничке Акције (ЈА) је промовисање и имплементација нових или иновативних политика и пракси за оснаживање, промоцију здравља и превенцију, управљање хроничним болестима и мулти морбидитетом. Нове или иновативне праксе ćе се заснивати на сакупљању политика, стратегија и интервенција.

Координатор пројекта је Институт за јавно здравље Шпаније Carlos III, а за Србију: Институт за јавно здравље Србије (ИЗЈЗС) и Медицински факултет Универзитета у Београду. Наша земља учествује у: РП4- Интеграција у националне политике и одрживост; РП5- Промоција здравља и превенција болести.

Више информација на http://chrodis.eu/

JATC – Заједничка акција контроле дувана (2017-2020)

Циљ пројекта је заштита становника Европе од штетних последица изазваних дуваном кроз подршку имплементацији Директиве ЕУ о дуванским производима (2014/40/EУ).

Координатор пројекта је Грчко друштво против рака (Hellenic Cancer Society, Greece), а учесници су институције/организације из 30 земаља Европе, као и 13 посматрача (collaborating stakeholders).

Пројектне активности у Србији спроводи Институт за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут” у РП2-Дисеминација, као лидер радног пакета.

Више информација на  http://jaotc.eu/

INTEGRATE – Заједничка акција на интеграцији превенције, тестирања и стратегија повезивања са здравственом заштитом у области ХИВ инфекције, вирусних хепатитиса, туберкулозе и сексуално преносивих инфекција (STI) у Европи (2017-2020)

 

Општи циљ пројекта је унапређење разумевања и имплементација интегрисаних активности у вези раног дијагностиковања ХИВ инфекције, вирусних хепатитиса, туберкулозе и/или сексуално преносивих инфекција (СТИ) уз повезивање са превенцијом и заштитом у партнерским земљама.

Координатор пројекта је  CHIP-HOVEDSTADEN (Centre of Excellence for Health, Immunity and Infections), Универзитет у Копенхагену, Данска. Учествује 29 институција/установа/организација из 16 земаља.

Институт за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут” спроводи пројектне активности у следећим радним пакетима: РП1-Координација, РП2-Дисеминација, РП3-Евалуација, РП4-Интеграција у националне политике и одрживост, РП6-Мониторинг и евалуација тестирања на ХИВ, СТИ и ХЦВ и повезивање са системом здравствене заштите, РП7-Унапређење комбиноване превенције у области ХИВ инфекције, хепатитиса Ц, ТБ и СТИ кроз коришћење нових технологија и нотификације партнера.

Више информација на  https://integrateja.eu/

iPAAC –  Заједничка акција за иновативно партнерство у спровођењу заједничких активности у борби против карцинома (2018-2021)

Општи циљ iPAAC заједничке акције је развијање иновативних приступа у унапређењу борбе против карцинома. Све иновативне активности обухваћене радним пакетима биће оцењене на основу одрживости и имплементације у националне политике. Специфични циљ овог пројекта је израда Мапе пута за одрживост и спровођење Заједничке акције за борбу против карцинома.

Координатор пројекта је Институт за јавно здравље Словеније (NIJZ), а у Србији повезани субјекти су: Медицински факултет Универзитета у Београду, Институт за јавно здравље Војводине, Институт за јавно здравље Ниш, Институт за онкологију и радиологију Србије, Институт за онкологију Војводине, Клинички центар Крагујевац. Институт за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут” спроводи пројектне активности у свих 10 радних пакета: РП1-Координација, РП2-Дисеминација,РП3-Евалуација, РП4-Интеграција у националне политике и одрживост, РП5-Превенција царцинома, РП6-Геномика у контроли И лечењу карцинома, РП7-Информације о карциному И регистри, РП8-Изазови у лечењу царцинома, РП9-Иновативне терапије у лечењу карцинома, РП10-Управљање интегрисаним И свеобухватним активностима у борби против карцинома.

Више информација на  https://www.ipaac.eu/

JAHEE – Заједничка акција о неједнакостима у здрављу (2018-2021)

Општи циљ Заједничке акције је побољшање здравља и добробити грађана ЕУ, као и постизање веће равноправности у здравственим исходима у свим друштвеним групама, усредсређујући се на неједнакости у здрављу повезане са социо-економским детерминантама и начином живота (посебан приоритет ће имати мигранти, пошто лоше здравље и недостатак приступа здравственим услугама могу бити препрека интеграцији).

Координатор пројекта је Институт за јавно здравље Италије, а за Србију Институт за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут”, уз повезане субјекте: Институт за јавно здравље Војводине, Институт за јавно здравље Ниш, Институт друштвених наука, Медицински факултет Београд.

Србија спроводи пројектне активности у 8 радних пакета: РП1-Координација, РП2- Дисеминација, РП3-Евалуација, РП4-Интеграција у националне политике и одрживост, РП5-Мониторинг, РП6-Здрава животна средина, РП7-Миграције И здравље, РП8-Побољшање приступа здравственим и социјаним услугама угрожених група.

Више информација на  https://jahee.iss.it/

HEALTHY GATEWAYS – Припремљеност и акције на местима уласка (луке, аеродроми, копнени гранични прелази)  (2018-2021)

Општи циљ Заједничке акције је подшка сарадњи и координацији између земаља чланица ЕУ како би се побољшали капацитети на местима уласка (PoE) - укључујући луке, аеродроме и копнене граничне прелазе - у спречавању и сузбијању прекограничних здравствених претњи које утичу или које долазе из транспортног сектора у складу са Међународним Здравственим Правилником.

Координатор пројекта је University of Thessaly – Лабораторија за хигијену и епидемиологију (UTH), Грчка, а пројектне активности у Србији спроводи Институт за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут” кроз свих 9 радних пакета: РП1- Координација, РП2- Дисеминација, РП3-Евалуација, РП4-Интеграција у националне политике и одрживост, РП5-Копнени гранични прелази, РП6-Ваздушни саобраћај, РП7-Поморски саобраћај, РП8-Хемијске претње, РП9-Јачање капацитета-тренинг.

Више информација на  https://www.healthygateways.eu/

 InfAct – Информације за акције (Здравствене информације усмерене ка одрживом здравственом информационом систему Европске уније који подржава знање, истраживања о здрављу и креирање политика)  (2018-2021)

Општи циљ пројекта је изградња одрживе чврсте инфраструктуре за здравствене информације ЕУ, кроз побољшање доступности упоредивих податка о здравственом стању и информација о учинку здравственог система.

Координатор пројекта је Институт за јавно здравље Белгије (WIV-ISP), а у Србији: Институт за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут” који спроводи пројектне активности у следећим радним пакетима: РП1- Координација, РП5- Статус здравствених информационих система у земљама чланицама и региону, РП6- Јачање капацитета земаља ЕУ за информације о здрављу, РП7- Доказ концепта одрживе структуре за здравствене информације, РП8- Алати и методе за подршку здравственим информацијама.

Више информација на  https://www.inf-act.eu/

 

eHAction – Заједничка акција подршке мрежи eHealth (2018-2021)

Општи циљ: Интеграција Е здравља у здравствену политику и боље усклађивање инвестиција у Е здравство према општим захтевима, ради одрживости здравственог система. Један од централних аспеката је слободна размена здравствених података између земаља, као и организациона, техничка, семантичка и правна компатибилност имплементације Е здравства у земљама учесницама.  Још један кључни циљ односи се на приступ здравственим информацијама од стране грађана уз постизање и одржавање највишег нивоа заштите приватности и заштите података.

Координатор пројекта је Португалl - SPMS - Serviços Partilhados do Ministério da Saúde, E.P.E. а координатор у Србији: Институт за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут”, који је укључен у следеће радне пакете: РП6- Унапређење континуиране неге, РП7- Превазилажење изазова имплементације, РП8- Интеграција у националне политике и одрживост.

Виче информација на  http://ehaction.eu/

EU-JAV  - Заједничке акције за вакцинацију 

Општи циљеви: Тачније праћење покривености вакцинацијом, осигурање да сви у ЕУ имају приступ вакцинацији, побољшати предвиђање залиха вакцина и система за спречавање несташице, поставити приоритете за истраживање и развој вакцинације, повећање поверења јавности у вакцинацију. Овај пројекат има за циљ пружање и размену конкретних алата за снажнији национални одговор на изазове вакцинације.

Координатор пројекта је INSERM – Francuska (Institut national de la santé et de la recherche médicale), а координатор у Србији: Институт за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут” уз повезане субјекте: Медицински факултет Универзитета у Београду и Институт за јавно здравље Војводине. ИЗЈЗС је укључен у следеће радне пакете: РП2-Дисеминација, РП3-Евалуација, РП4- Интеграција у националне политике и одрживост, РП7-Оквир за одређивање приоритета у истраживању вакцина,  РП8- Оклевање у примени вакцина: од истраживања и праксе до примене.

Више информација на  https://eu-jav.com/

SHARP – Јачање имплементације Међународног здравственог правилника (2019-2022)

Пројекат SHARP Заједничка акција у оквиру Здравственог програма ЕУ покренут је 2. јула 2019. године од стране двадесет шест партнера, како би сарађивали у јачању имплементације МЗП (2005) као и Одлуке 1082/2013 / ЕУ. SHARP Заједничка акција има за циљ да подигне на виши ниво спремност свих земаља учесница  од озбиљних прекограничних претњи по здравље, и да подржи имплементацију  здравствених прописа.

У овом програму Заједничке акције, партнери и ЕУ Комисија ће обезбедити сигурније окружење за све грађане ЕУ јачањем постојећих капацитета за подршку земљама којима је то потребно, и то применом размене добрих пракси свих земаља чланица ЕУ.

Координатор пројекта је Национални Институт за здравље и благостање (Финска), а координатор у Србији: Институт за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут”.

Србија спроводи пројектне активности у следећим радним пакетима: РП1-Координација, РП2- Комуникација и дисеминација, РП3-Евалуација, РП4-Интеграција у националне политике И одрживост, РП5-МЗП Основни капацитет, јачање и процена, РП6-Припремљеност и планирање одговора, РП7-Лабораторијска припремљеност, РП8-Тренинг и локалне праксе, размена радних пракси. ИЗЈЗС „Др Милан Јовановић Батут” је лидер РП8.

Више информација на  https://www.sharpja.eu

 

НАЦИОНАЛНИ КОРЕСПОНДЕНТИ (FOCAL POINTS) - ПРЕДСТАВНИЦИ ЗА САРАДЊУ СА СЗО
Updated 01.09.2017.

Национални кореспондент за здравствене системе
Др sc. med. Милена Васић

Национални кореспондент за промовисање здравља током читавог живота
Др sc. med. Катарина Боричић

Национални кореспондент за једнакост и социјалне детерминанте здравља
Др Мирјана Живковић Шуловић

Национални кореспондент за оперативне контакте за базу података „Здравље за све" СЗО
Др Иван Ивановић

Национални кореспондент за процену смртности мајки и деце
Др Маја Крстић

Национални кореспондент за Статистичке табеле о нивоу смртности у земљама чланицама СЗО
Др Маја Крстић

Националани кореспондент за Национални здравствени рачун
Др sc. med. Милена Гајић-Стевановић

Национални кореспондент за епидемиолошки надзор над сезонским грипом
Прим. др Драгана Димитријевић

Национални кореспондент за рано узбуњивање и одговор на епидемије од већег значаја
Др Данијела Симић

Национални кореспондент за надзор над HIV/AIDS-ом и полно преносивиим инфекцијама
Др Данијела Симић 

Национални кореспондент за имунизацију и одржавање статуса земље без полиомијелитиса
Др Горанка Лончаревић

Национални кореспондент за елиминацију морбила
Др Горанка Лончаревић

Национални кореспондент за надзор над акутном флакцидном парализом (АФП)
Др sc. med. Милена Каназир

Национални кореспондент за воде и санитацију
Др sc. med. Драгана Јовановић

Национални кореспондент за безбедност хране
Др sc. med. Драгана Јовић

Национални кореспондент за исхрану
Др sc. med.  Јелена Гудељ Ракић

Национални коресподент за глобалну анализу и процену водоснабдевања и каналисања (GLAAS)
Др sc. med. Драгана Јовановић

Национални кореспондент за квалитет ваздуха, климатске промене и здравље, саобраћај и здравље
Мр sc. med. Бранислава Матић Савићевић

Међународна сарадња
Updated 15.10.2010.